Producenci

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie sprawnie i skutecznie?

Tapicerka w samochodzie to część, która jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia. Jest eksploatowana codziennie, często bardzo intensywnie. O ile jej czyszczenie ręczne najlepiej jest wykonywać latem, aby tapicerka mogła wyschnąć, pranie z pomocą odkurzacza możesz wykonywać nawet zimą. Dowiedz się, jak wyprać tapicerkę w samochodzie efektywnie i na różnych rodzajach materiałów!

Kiedy należy wyprać tapicerkę?

Pranie tapicerki nie jest czynnością, którą trzeba wykonywać co tydzień. Mimo to warto co jakiś czas poddać samochód tak dogłębnym oczyszczeniu. Kiedy się na nie zdecydować?

Gdy powierzchowne czyszczenie już nie wystarcza

...a plamy pod jego wpływem nie znikają, czas użyć odkurzacza piorącego. Jako że

jego zakup nie należy do najtańszych, można po prostu oddać samochód w ręce profesjonalistów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zrobić to samemu – jeśli zaopatrzysz się w odpowiednie środki piorące i oczywiście większy sprzęt, w postaci odkurzacza.

Po kupnie używanego samochodu

Ze względów higienicznych, zawsze po zakupie używanego auta (szczególnie od obcej osoby) warto wyprać jego tapicerkę. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się czysta, nigdy nie wiadomo co kryje się w jej środku. A może kryć się wiele: kurz, bakterie, grzyby i roztocza. Dla bezpieczeństwa i własnego komfortu psychicznego dobrze jest wyprać tapicerkę z użyciem odkurzacza piorącego, który wydobędzie brud z wnętrza materiału, a nie tylko z samej jego powierzchni.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie krok po kroku?

  1. Dokładnie odkurz całe wnętrze samochodu, nie zapominając o najmniejszych zakamarkach. Wytrzyj kurze na wszelkich częściach z tworzyw sztucznych. Wytrzep też wycieraczki.
  2. Do zbiornika odkurzacza piorącego wlej odpowiedni środek czyszczący (rozrobiony wcześniej z wodą, według zaleceń producenta), nanieś go na materiał i wetrzyj np. ścierką z mikrofibry. Możesz też użyć środka czyszczącego całkowicie ręcznie, od razu wykonując przy tym ruchy czyszczące.
  3. Przeprowadź pranie ekstrakcyjne. Odkurzacz powinien wciągnąć całą wilgoć, wraz z zanieczyszczeniami. Wykonuj proces tak długo, aż tapicerka będzie względnie sucha, czyli do wnętrza odkurzacza nie będzie już wpadała brudna woda.
  4. Pozostaw samochód otwarty na jakiś czas. 

Nie zapominaj o wyczyszczeniu podłogi, podsufitki oraz wnętrza bagażnika (jeśli również jest pokryte materiałem). Możesz zrobić to tym samym preparatem czyszczącym, co fotele i kanapę. Pamiętaj jednak, że podsufitka wymaga delikatnego czyszczenia i używania jak najmniejszej ilości wody i środka piorącego (aby się nie odkleiła).

Gąbka, szmatka czy szczotka? 

Idealny preparat czyszczący dobrany, rozcieńczony i gotowy do użycia. Jak i czym go jednak teraz nałożyć, w przypadku, gdy chcesz zrobić to ręcznie? Można to zrobić na 3 sposoby:

gąbką. Jest w stanie wchłonąć dużą ilość płynu, więc świetnie nada się do bardzo mocnych zabrudzeń i wszędzie tam, gdzie jest potrzeba konkretnego czyszczenia.

szmatką. Uniwersalne akcesorium w każdym samochodzie. Świetna do czyszczenia zakamarków i wnętrza samochodu. Szmatka z mikrofibry jest świetna do finalnego przetarcia tapicerki po jej czyszczeniu, gdyż dobrze wchłania wilgoć.

szczotką. Idealna do bardziej dogłębnego czyszczenia, szczególnie w przypadku skóry, kiedy brud wniknie głęboko w jej pory i zagłębienia.

Skóra. Jak „wyprać” tapicerkę w samochodzie w jej przypadku?

Skórzana tapicerka, choć wygląda niezwykle elegancko i jest praktyczna, z biegiem lat traci na atrakcyjności. Szczególnie jeśli się o nią nie dba w odpowiedni sposób. Jak więc się z nią obchodzić? 

Najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących. Powinny być one przeznaczone konkretnie do tego rodzaju tapicerki. Nanoszenie preparatu można wykonać za pomocą szmatki lub miękkiej szczotki, w przypadku większych zabrudzeń. Skóra nie lubi kontaktu z wilgocią, więc czyści się ją już gotowymi preparatami – bez użycia wody i odkurzaczy piorących.

Po wyczyszczeniu należy na tapicerkę nałożyć środek konserwujący. Najprościej jest wybrać gotowy zestaw do czyszczenia skórzanej tapicerki, dostępny również w naszej ofercie. Zawiera wszystko, co będzie Ci potrzebne do wyczyszczenia, nabłyszczenia i zakonserwowania Twojej tapicerki.

Mamy nadzieję, że pytanie o to, jak wyprać tapicerkę w samochodzie samodzielnie, nie będzie spędzało Ci już snu z powiek. Choć wymaga to nieco wprawy i większego sprzętu, warto się pokusić o samodzielne czyszczenie – zwłaszcza jeśli robisz to (lub planujesz robić) zawodowo.

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl