Producenci

Czym umyć silnik? Poznaj preparaty, które przydadzą się podczas pielęgnacji jednostki napędowej

Pielęgnacja jednostki napędowej to niezwykle istotna kwestia, która znacząco ułatwia m.in. diagnozę potencjalnych usterek. A przede wszystkim gwarantuje sprawność działania umiejscowionych pod maską auta podzespołów. Należy jednak przy tym zachować szczególną ostrożność. Co więcej, niebagatelne znaczenie ma użycie odpowiednich środków czyszczących. Rodzi się wobec tego pytanie, czym umyć silnik?

Mycie silnika – kiedy warto przystąpić do czyszczenia jednostki napędowej? 

Zanim rozwiążemy dylemat czym umyć silnik, warto wiedzieć, że jest dość skomplikowana operacja. Głównie dlatego, że nieprawidłowe czyszczenie może doprowadzić do uszkodzeń przewodów i wężyków. Co więcej, stosowane preparaty oraz woda po przedostaniu się do głównych układów powodują ich trwałe awarie.

Dlatego też mycie silnika to czynność, którą należy wykonywać wyłącznie, gdy faktycznie zachodzi taka potrzeba. Mowa przede wszystkim o długim niekorzystaniu z auta, na skutek czego dochodzi do znaczącego osadzenia się brudu w jednostce napędowej. Pielęgnacja konieczna jest również w przypadku zalania bloku silnika cieczami eksploatacyjnymi.

Czym umyć silnik? Wybierz preparaty, które nie zaszkodzą gumowym i plastikowym elementom 

Na rynku nie brakuje różnorodnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji jednostki napędowej. Nie wszystkie jednak nadają się, aby czynność przeprowadzić w bezpieczny dla poszczególnych elementów sposób. Szczególnie podatne na uszkodzenia są części plastikowe i gumowe. Dlatego też chcąc zachować ich nienaruszony stan, należy unikać agresywnych środków.

Czym zatem umyć silnik? Warto postawić na preparaty o biodegradowalnej formule, która pozwala w błyskawiczny sposób usunąć smar, brud oraz błoto z trudno dostępnych miejsc pod maską. Doskonałym przykładem jest tutaj Meguiar’s Engine Cleaner w pełni łagodny nie tylko dla gumy i plastiku, ale również dla przewodów i całej instalacji.

Tego typu preparaty są niezwykle proste w użyciu. Gdy pojazd zostanie zaparkowany w cieniu, a silnik będzie zimny, w pierwszej kolejności powierzchnię należy wypłukać wodą. Następnie możesz zaaplikować środek, zaś po upływie kilku chwil wystarczy spłukać go przy ponownym zastosowaniu wody. Warto przy tym uważać, aby nie doprowadzić do wyschnięcia produktu. Na samym końcu pozostaje wytrzeć jednostkę napędową ręcznikiem.

Nie wiesz czym umyć silnik? Sięgnij po dressingi! 

Jeśli zastanawiasz się czym umyć silnik, wiedz, że niezwykle istotne jest również jego odżywienie w celu uzyskania korzystniejszych efektów. Z pomocą przychodzą przeznaczone do tego zadania dressingi. Ich zastosowanie pozwala utrzymać elementy jednostki napędowej wykonane z najróżniejszych materiałów w jeszcze lepszym stanie.

Za sprawą takich produktów, jak Meguiar’s Engine Dressing nadasz gumowym częściom i materiałowym powierzchniom niezwykle bogaty wygląd bez pozostawiania niepożądanego tłustego nalotu. Tym samym długotrwale zabezpieczysz poszczególne podzespoły.

Ich użycie jest równie łatwe, co w przypadku środków czyszczących. Gdy powierzchnia silnika będzie zimna, a samochód zostanie umiejscowiony w cieniu, wystarczy spryskać dressingiem komorę jednostki napędowej. Możesz również nakładać go za pomocą ręcznika. Po zakończeniu czynności, całości nie wolno spłukiwać.

Preparaty do mycia silnika to nie wszystko. Zadbaj o bezpieczeństwo instalacji elektrycznej 

Sięgnięcie po właściwe środki do mycia silnika to jedno. Ich zastosowanie nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie zadbasz o prawidłowe zabezpieczenie elementów elektrycznych oraz elektronicznych w postaci gniazd świec, aparatów zapłonowych, modułów, czy też wszelkich połączeń.

W celu starannej ochrony wymienionych części skorzystaj z folii, która szczelnie je zabezpieczy, a także taśmy maskującej. A jeśli chcesz całkowicie uziemić auto przed przystąpieniem do czyszczenia silnika, możesz odłączyć i zdemontować akumulator.

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl